Zdroj: https://www.jamuj.cz/studuj-u-nas/hudebni-produkce • Vydáno: 25.2.2018 22:34 • Autor: Daniela Peclová
Posláním oborů hudební produkce a manažerství je připravovat manažer(k)y na profesní dráhu v širokém okruhu hudebních institucí – orchestrů, divadel, uměleckých agentur, uměleckých škol – i pro nezávislou umělecko-manažerskou činnost.
Katedra poskytuje špičkové podmínky ve dvou typech studia:
„Hledáte-li studium, během něhož se budete podílet na řadě pozoruhodných hudebních akcí, přihlaste se k nám.“Lucie Šilerová, vedoucí oboru
Bakalářský a magisterský obor každoročně nabízejí na 25 vlastních předmětů orientovaných na zázemí hudební produkce a managementu. Výuka kombinuje několik forem: individuální kontaktní výuku, projektovou výuku, praktická cvičení, stáže v profesionální praxi či samostudium. Během studia se posluchači pohybují na řadě pracovišť: v učebnách, produkčním centru a koncertních sálech fakulty, v hudebně-dramatické laboratoři Divadle na Orlí a v nahrávacím studiu Divadla na Orlí.
Studium prohlubuje znalosti především v těchto oblastech: organizace a struktura hudebního provozu, kulturní management, základy obecného managementu, ekonomie, nauka o podniku, marketing, projektový management, praktická produkce, řízení lidských zdrojů a legislativa. Dále rozvíjí poučený vhled i do filosofie umění, hudební vědy, antropologie, psychologie, sociologie či žurnalistiky a přesahuje i do operní režie a dirigentství.
Obory též poskytují portfolio prakticky orientovaných předmětů, pokrývajících:
Přehled všech vyučovaných předmětů najdete ZDE.
„Studium je opravdu náročné, ale získala jsem z něj mnohem více, než jsem čekala: noví přátelé, kontakty a znalosti mně pomohli nastartovat pracovní život.“Mária Žilecká, absolventka
Bakalářský stupeň:
Absolvent/ka SŠ zakončené maturitou, který/á svým talentem, schopnostmi, dovednostmi a znalostmi splňuje požadavky kladené na hudební manažery, má zjevnou motivaci a zájem o oblast hudebního umění stejně jako širší přehled a zájem o kulturu. Je vybaven/a znalostí jednoho světového jazyka na středoškolské úrovni (B1 společného evropského referenčního rámce).
Magisterský stupeň:
Absolvent/ka bakalářského studia v daném oboru bakalářské úrovně nebo příbuzného
bakalářského oboru, jehož či jejíž absolventský projekt a bakalářská práce a portfolio dalších
vlastních kulturních projektů a aktivit vykazují vynikající úroveň. Svými dovednostmi,
znalostmi a talentem splňuje předpoklady pro danou specializaci v magisterském stupni. Je vybaven/a znalostí jednoho světového jazyka na vysokoškolské úrovni s důrazem na hudební terminologii (B2 společného evropského referenčního rámce).
„Během studia mohu spolupracovat s profesionálními hudebními tělesy jako např. Filharmonií Brno a zapojovat se do přípravy mezinárodního festivalu Janáček Brno.“Vojtěch Kába, student
Bakalářský stupeň:
Nižší nebo střední manažer orchestru, hudební sekce divadla nebo umělecké
agentury; zástupce ředitele základní umělecké školy; produkční; vedoucí produkčního týmu; koordinátor dobrovolníků v uměleckých institucích; projektový asistent; vedoucí projektu; referent pro jednotlivé akce/event manažer; tajemník festivalu; tajemník/vedoucí uměleckého provozu; tajemník pro hostující umělce; vedoucí umělecko-technického provozu; referent pro styk s veřejností; referent oddělení marketingu a sponzoringu; fundraiser uměleckých projektů; pracovník umělecké agentury; podnikatel – OSVČ.
Magisterský stupeň:
Vedoucí oddělení marketingu v hudebních institucích; intendant a impresário; manažer velkého mezinárodního projektu / festivalu; vedoucí projektové kanceláře / projektový manažer; ředitel festivalu; vedoucí výchovy a vzdělávání v hudební instituci; hudební ředitel; generální manažer / ředitel orchestru; producent; vedoucí kulturního odboru městského úřadu; vedoucí kulturního centra města; umělecký šéf; dramaturg; manažer neziskové organizace; umělecký manažer / umělecký agent / OSVČ; vedoucí pracovník ZUŠ, konzervatoří a hudebních gymnázií.
Další informace o Katedře hudební produkce najdete ZDE.