František Chaloupka je naším absolventem a skladatelem instrumentální hudby a partitur pro klasické nástroje, komorní a symfonické orchestry, oper a multimediálních děl. Po studiu na Janáčkově konzervatoři se dostal právě na JAMU, kde absolvoval bakalářské, magisterské navazující i doktorské studium. V roce 2014 založil Kytarový institut.
Jaká byla vaše cesta ke studiu na HF a proč jste se pro HF rozhodli?
Na JAMU jsem chtěl jít studovat za skladatelem Martinem Smolkou, kterého jsem potkal na kompozičních kurzech v Trstěnicích rok nebo dva předtím. Obecně mi přišlo, že oproti pražské AMU je prostředí na Janáčkově akademii více progresivní a méně konzervativní.
Jak vám studium pomohlo ve vaší kariéře?
Studium mi poskytlo možnost v nejvyšší možné míře se rozvíjet směrem, který jsem si představoval, včetně tří zahraničních stáží v Evropě a Americe. Myslím, že kompozice je obor, u kterého neexistují žádná předem vytyčená pravidla nebo "tradice" která by tento obor konstituovala. O to víc je práce se studenty citlivější a tvůrčí, je ale důležitá také důvěra mezi lektorem a studentem. Studium na JAMU mi tedy dalo možnost učit se kompozici z technického hlediska, v reálném životě si ale někdy nevím rady ohledně praktických věcí jako jsou smlouvy, autorská práva, autorské poplatky a dalších věcí manažersko-administrativního typu. V tomto ohledu myslím, že by bylo dobré poskytnout studentům nějaké praktické vedení.
Jakou máte nejhezčí vzpomínku na JAMU?
Těch by byla asi spousta. Moc rád vzpomínám na lektorský tým - Ivo Medka, Jarka Šťastného, Dana Dlouhého, profesora Faltuse nebo na profesora Parsche. Dále na naše semináře a koncerty kompozičního oddělení, které jsem měl možnost několik let spoluorganizovat, a taky na ony již zmíněné kurzy v Trstěnicích. Samozřejmě taky na své spolužáky, kteří mi pomohli formovat mé hudební směřování.
Kdybyste měli vyzdvihnout jednu věc, kterou byste rádi předali dalším studentům, která by to byla?
Buďte pečliví, pracovití a odvážní!
foto: Petr Kačírek